Radom na 16 pozycji w rankingu zanieczyszczenia powietrza w Europie

Radom na 16 pozycji w rankingu zanieczyszczenia powietrza w Europie
Smutna i przerażająca 16 pozycja Radomia w rankingu miast europejskich pod względem stężeń drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5). Szczegóły można zobaczyć w artykule "Premature mortality due to air pollution in European cities: a health impact assessment" opublikowanym w czasopiśmie "The Lancet Planetary Health". Ranking został opracowany przez Barcelona Institute for Global Health. Jak stwierdził Mark Nieuwenhuijsen z ISGlobal “To pierwsze badanie, oceniające śmiertelność związaną z zanieczyszczeniem powietrza na poziomie miast” .

Według badań, poprawa jakości powietrza do limitów wskazanych przez WHO wydłużyłaby życie 177 mieszkańcom Radomia. Wyniki obliczono za pomocą algorytmu, który uwzględniał wskaźniki śmiertelności, procent przedwczesnych zgonów, którym można było zapobiec, oraz utracone lata życia spowodowane smogiem. Za wszelką cenę powinniśmy dążyć do zmniejszenia emisji i stężęnia pyłów.

Z miast polskich Radom wyprzedzają : Górnośląskie Stowarzyszenie Metropolitalne (5 pozycja), Jastrzębie Zdrój (7 pozycja), Rybnik (9 pozycja) i  Żory (12 pozycja). Mimo położenia naszego miasta w centrum Polski, ze względu na stopień zanieczyszczeń mieścimy się w okolicach Górnego Śląska.

Według naszych wyliczeń wielkość stężenia średniorocznego dla Radomia jest nieco wyższa (24,3µg/m3) - wynika to z danych, którymi posługują się twórcy badań. Przypomnieć należy, że normy polskie są "łagodniejsze" od norm stosowanych przez Światową Organizację Zdrowia. W naszym serwisie postaramy się dodać wykresy porównawcze z dostosowaniem się do norm polskich i WHO.

Link pozycja Radomia w rankingu.